Instalatér vám nainstaluje a zapojí i topení v podlaze


Vytápění rodinných domů se již desítky let provádí pomocí ústředního topení, tedy radiátorovými tělesy. Tento systém je natolik notoricky známý, že vám vůbec nepřipadá podivné, mít jej nainstalovaný ve škole, v obchodě, na úřadě, v posilovně, v plaveckém bazénu i na pracovišti, třeba v kanceláři. Přijímáme do svého života radiátory jako něco, co tu bylo vždy, a je to přece „normální“. Jenže ne vždy je výraz „normální“ také „pozitivní, přínosný a přirozený“. Existuje totiž něco, co je efektivnější, výkonnější a úspornější – topení v podlaze.

radiátor ústředního topení

Celý vtip ohledně výkonnosti těchto podlahových systémů spočívá v poloze topného zařízení vůči zemskému horizontu – radiátory jsou namontovány v poloze svislé, a celá jejich velká plocha vyzařuje tepelnou energii nejprve do boku, ale pak se teplý vzduch rychle přesune směrem vzhůru, takže dle fyzikálního zákona prohřeje v poměrně úzkém koridoru nejprve strop, a teprve od stropu se začne teplo šířit do místnosti směrem do dolních vrstev. Stává se však, že je u stropu stále tepleji, než u podlahy, tím pádem vám může být doslova horko na obličej, ale zima na nohy. V důsledku tohoto jevu se pak zbytečně místnosti přetápí a utrácíme více peněz za teplo, než je zdrávo.

regulační ventil topení

Podlahové topení je na tom ale mnohem lépe. Teplo odtud stoupá vzhůru po celé ploše místnosti, a není nutné ji přetápět, spíše naopak ještě snížíte teplotu na termostatu, protože teplo na bosá chodidla a nohy dokáže pozvednout psychiku a dodat více osobní pohody, i když je v místnosti třeba jen 19 stupňů Celsia. Nač tedy přehřívat obličej a mít nutně na sobě teplé ponožky, když si můžete i v zimě dovolit nosit v pokoji tříčtvrteční kalhoty a být tu bosí, což je také zdravější? Naboso tu můžete chodit i po dlažbě, topný systém ji prohřeje a bude to velmi příjemné. Stačí pak požádat instalatéra z Prahy topenáře o laskavost, aby namísto radiátorů přešel na tento topný systém a dal mu u vás přednost.